מהי הפרעת דחק פוסט טראומטית - PTSD

 

הפרעת דחק פוסט טראומטית, או PTSD, היא הפרעת חרדה הנובעת מאירוע של סכנת חיים או טראומה נפשית. פוסט טראומה עלולה להתפתח כאשר אירוע קשה הופך להיות כמו "תקוע" במערכת העצבים. פוסט טראומה יכולה להתבטא בסיוטים, זיכרונות עוצמתיים של האירוע, קושי לקום בבוקר או לצאת מהמיטה, תחושות של כעס בלתי סביר ועצבנות מתמדת.


אצל ילדים, פוסט טראומה עשויה להופיע ככאבי ראש, כאבי בטן, חרדה, פחד, וקשיי התנהגות. הסובלים יעדיפו לעיתים קרובות להימנע ממצבים שעלולים לייצר מחשבות או זיכרונות של האירוע הטראומטי.


למרות שפוסט טראומה מקושרת בתודעה הציבורית לעתים קרובות עם חיילים או שוטרים המעורבים במצבים מסכני חיים, ההפרעה יכולה להיווצר על ידי כל חוויה קשה. הסיכוי לפתח PTSD הוא גדול ביותר אם התקרית היא קיצונית, ארוכת טווח או חוזרת על עוצמה לאורך זמן. 


הפחד שמופיע במהלך אירועים טראומתיים יכול לייצר השלכות לכל חיים. אנשים החווים פלאשבקים של זיכרונות מטרידים באופן פתאומי ולא מוסבר, או מוצאים את עצמם חולמים סיוטים חוזרים ונשנים עלולים להיות סובלים מפוסט-טראומה.
חלק מהסובלים מפוסט טראומה עלולים לסבול בשקט וינסו למזער את השפעותיו באמצעות פעילויות של הרס עצמי, כמו להשתמש בתרופות, אלכוהול, סמים, אוכל או מין בכדי להדחיק זיכרונות טראומתיים.


הייחוד שלנו בטיפול בפוסט טראומה


הגישה שלנו לטיפול בפוסט טראומה מכוונת לאפשר תוצאות מהירות יחסית בצורה טבעית ובריאה ככל האפשר. הטיפול משלב טכנולוגיית צלילי גירוי מיוחדים להרגעת המוח ומערכת העצבים, תרגול ביופידבק קצר ושיחות עם פסיכיאטר מנוסה. במידת הצורך והמוכנות יש אפשרות גם לטיפול תרופתי.

 

* באמצעות גישה משולבת זאת ניתן להגיע לתוצאות טובות בטווח זמן קצר יחסית.
* בעזרת טכנולוגיית צליל הגירוי ניתן להימנע או להמעיט בטיפול תרופתי ולייצר הקלה טבעית.
* הטיפול כולל תרגול עצמי המותאם לכל מטופל באופן אישי, מה שמייעל את התהליך.
* התהליך נותן ארגז כלים למטופל להיות יותר ויותר עצמאי בטיפול ופחות תלוי בגורמים חיצוניים.

 

פוסט טראומה